Μειωμένο παρατηρείτε να είναι το ενδιαφέρον εμβολιασμού στην κατηγορία 60-64, όπως διαπίστωσε και ο Δήμαρχος Σητείας κ Γιώργος Ζερβάκης αφού προσερχόμενος στο εμβολιαστικό κέντρο Αγίου Νικολάου για να εμβολιαστεί η προέλευση ήταν μηδενική.
Σημαντικό ρόλο σε αυτή την εξέλιξη έχει παίξει η μοναδική επιλογή του εμβολιαστικού κέντρου Αγίου Νικολάου για την εξυπηρέτηση της συγκεκριμένης ηλικιακής κατηγορίας ολόκληρου του Νομού.