Η δέσμευση δόθηκε και επισήμως απόψε, με την προτροπή του Α Αντιπροέδρου της Βουλής κ Γιάννη Πλακιωτάκη, προς τον κ Hoichan Kwon – GLOBAL LEADER OF ENENTS AT INTERNATIONAL CANOE FEDERATION, να προταθεί η Σητεία ως διοργανώτρια πόλη του επόμενου Παγκοσμίου Κυπέλου SUP.
Με τη σειρά του ο Δήμαρχος Σητείας κ Γιώργος Ζερβάκης, εξέφρασε την πρόθεση του για την αμέριστη στήριξη εκ μέρους του Δήμου Σητείας, σε όλα τα επίπεδα, του εγχειρήματος το οποίο θα δώσει μια σημαντική ευκαιρία εξωστρέφειας σε παγκόσμιο επίπεδο στη Σητεία.
Πολλά συγχαρητήρια στον Ναυτικό Όμιλο Σητείας και σε όσους στηρίζουν αυτήν την προσπάθεια.